Stavebnice nákladního vozu řady Px

Ba 002F


Skutečnost

Vozy původní řady Px byly konstrukčně připravovány ihned po skončení 2. světové války. Jejich konstrukce vychází z řady Pao. Rozměry vozu zůstávají shodné, pouze vzhledem k vyšší únosnosti vozu dochází k zesílení kostry spodku. Vozy byly určeny pro přepravu těžkých strojních zařízení, ocelových polotovarů a vojenské pásové techniky - tanků, které koncem války již začaly svou vahou překračovat možnosti čtyřnápravových vozů. Pro akceschopnost při vykládce tanků v "polních" podmínkách byla od roku 1957 stavěna verze označena řadou Pxx, typ 42.2, která má ve střední části spodku vozu ukotvené hřebenové zvedáky opřené o trámec. Tyto zvedáky umožňují vyvázání podvozku v polních podmínkách a po jeho odsunutí, spuštění jednoho čela vozu na koleje k vytvoření improvizované rampy a umožnění vykládky celého vlaku tanků.

Výroba vozů řady Px - typu 42 byla zahájena asi v roce 1950 ve Vagónce Česká Lípa, od roku 1952 pokračovala ve Vagónce Studénka, od roku 1953 byl vyráběn typ 42.1, ale všechny vozy bývalé řady Px jsou dodnes chybně označovány jako typ 42 (typ 42.1 byl schválen dne 1.4.1953). V roce 1954 je výroba ve Studénce ukončena a navazuje pak výroba od roku 1957 v nové vagónce v Popradu, kde byly vyrobeny i vozy řady Pxx, typu 42.2. Dnes můžeme poslední zbytky obou řad vidět jako řadu Sammp.

Zdroj: http://www.parostroj.net

Model

   

Model jsme připravili zvláště s ohledem na přepravu tanků, typickým nákladem 60. let byla dvojice T54. Model ve velikosti H0 je zpracován jako leptaná stavebnice z mosazného plechu. Masky podvozků jsou odlité z polyuretanové pryskyřice, ale rám podvozků je z masivního mosazného plechu tloušťky 0,5mm. Na dvojkolích jsou použitá přesná soustružená hrotová ložiska, která modelu poskytují vynikající jízdní vlastnosti. Vůz je vybaven kinematikou krátkého spřáhla.

 

Podlaha vozu je zhotovena z jednotlivých dřevěných hranolků, které jsou mořeny předem. 

     

                Další fotografie ze stavby jsou k dispozici na http://petrberka.rajce.net/Px_v_H0

Nabízená stavebnice: 

Ba002F:

Obsah balení:
- lept vozu z mosazného plechu tloušťky 0,3mm
- lept podvozků  z mosazného plechu tloušťky 0,5mm
- lept obrzdění podvozku z mosazného plechu tloušťky 0,3mm
- 12ks soustružených ložisek
- 6ks dvojkolí 11,5mm, délka osy 24,4mm (PIKO)
- 4ks nárazníků
- 2ks pružinek
- dřevěný hranol 0,8*3,2 mm pro zhotovení podlahy
- plastový profil 0,75*0,75 mm na olemování podlahy
- rezinové odlitky (masky, brzdový válec, jímka)


V případě částečné objednávky (např. bez dvojkolí) je možná domluva.    
Ceník a termíny dodání

zpět na úvod